Właśnie mijają dwa lata od nowelizacji ustawy hazardowej, która unormowała rynek gier losowych. Zgodnie z nią Polacy mogą grać w wirtualną ruletkę czy na automatach w sieci jedynie w oficjalnym kasynie. Z czym wiąże się gra na nielegalnych portalach? Do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno dostawca tego rodzaju rozrywki, jak i sam gracz – za grę w nielegalnym kasynie można zapłacić nawet do 3,6 mln PLN kary.

  • 49 proc. Polaków gra w gry losowe, z czego częściej mężczyźni (55 proc.) *1
  • Mijają 2 lata od nowelizacji ustawy hazardowej, która unormowała rynek gier losowych w Polsce.
  • Za grę w nielegalnym kasynie może zapłacić zarówno organizator, jak i sam gracz – nawet do 3,6 mln PLN kary.
  • Polacy mogą grać w wirtualną ruletkę czy na automatach w sieci jedynie w oficjalnym kasynie online.

 

W 2017 roku blisko połowa Polaków (49 proc.) przyznawała się do wydawania pieniędzy na gry o charakterze hazardowym. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów wartość legalnego rynku hazardu w Polsce w 2017 wynosiła 12,9 mld PLN – o 22 proc. więcej niż rok wcześniej (10,5 mld PLN w 2016). Na świecie na gry w internecie przypada 9 proc. wartości całej branży hazardowej wartej ok. 495 miliardów USD. Według analiz do 2021 roku przychody z legalnego hazardu w sieci w Polsce podwoją się w stosunku do aktualnego stanu. Na europejskim rynku wciąż wzrasta liczba kasyn online, z czym wiążą się regularnie pojawiające się liczne oferty i promocje. Polscy miłośnicy gier losowych muszą jednak pamiętać, że ich wybór ograniczony jest przez zapisy prawne. Gracze korzystający z nielegalnych stron czy firm działających bez odpowiednich licencji narażają się na dotkliwe kary finansowe – nawet jeśli nie wiedzą, że łamią przepisy.

SYTUACJA PRAWNA

Aktualny status prawny określa Ustawa o grach hazardowych (z dnia 19 listopada 2009 r.) zmieniona Ustawą z dnia 15 grudnia 2016 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Zapisy zapewniają przejrzystość rynku i poprawiają bezpieczeństwo graczy. Doprecyzowane zostały kwestie związane z graniem w kasynach naziemnych, w tym ograniczenia dotyczące ich lokalizacji i posiadania koncesji. Nowym przepisom podlegają też zakłady bukmacherskie – granie jest legalne w tych firmach, które wyrobiły odpowiednie krajowe zezwolenie.

Nowe przepisy zmieniły najwięcej w zakresie możliwości gier hazardowych online – ich urządzanie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest teraz objęte monopolem państwa, który został powierzony Totalizatorowi Sportowemu *2. Granie na innych stronach zostało zakazane. Listę zablokowanych portali można sprawdzić w ogólnodostępnym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który znajduje się na stronie https://hazard.mf.gov.pl. Wszystkie pojawiające się tu strony są zgłaszane dostawcom internetu, a ci są zobligowani do ich zablokowania. Do połowy marca 2019 roku w rejestrze było ponad 6240 stron *3.

  1. CBOS, Hazardziści, 20172

2. Ministerstwo Finansów: „Zgodnie z art. 5 ust. 1b ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, z późn. zm.) urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa”).

3.  Za: Hazard.mf.gov.pl, stan na 15.03.2019

Comments are closed.